header
Kontakt

SENI s.r.o.
prevádzka: Rovniankova 9
851 02 Bratislava

tel: 02/20 77 55 77
mob: 0911/08 08 96
e-mail: 
okna@seni.sk

 

Záhada rosenia okien

 

 

 "Môžete nám poradiť, ako zabrániť roseniu skiel?”

Takto nejako môže nieť otázka majiteľa okien, ktorý od nich celkom oprávnene očakáva stopercentnú funkčnosť. Rosenie skiel je však len zriedkavo zapríčinené chybnými novými oknami. Vlhkosť vzduchu vo všeobecnosti je príčinou zrážania sa vodnej pary na okne  a jej nadmerná koncentrácia v miestnosti. Rosenie skiel je bežné vo vlhkých, nedostatočne vetraných a málo vykurovaných miestnostiach. V pravidelne vetraných obytných miestnostiach by sa okná bez zjavnej príčiny nemali rosiť. Významný vplyv na rosenie okien a vytváranie plesní v rohoch, kútoch a na ostení okien má prichádzajúce jesenné počasie. V daždivom počasí navlhnuté obvodové steny zvyšujú aj vlhkosť v interiéri. Počas jesene, keď je málo slnečných dní, nemajú obvodové steny možnosť vysúšať sa a náhle mrazy a začiatok vykurovacej sezóny zapríčinia vysokú vlhkosť vzduchu v uzavretej miestnosti. Pri výmene Vašich starých okien za nové nastáva problém, kedy miestnosť zvyknutá na prirodzené odvetrávanie podfukovaním starého okna zrazu zostane dokonale izolovaná. Riešením bude správna technika odvetrávania miestnosti. Túto techniku Vám môže uľahčiť veľmi dôležitá drobnosť: dať si pozor pri objednávaní Vašich nových okien, aby obsahovali niektorý z  druhov mikrovetrania, klasické mikrovetranie (štrbinové), alebo polohovateľné mikrovetranie (štrbinové).

 

 

Jednou z mnohých výhod objednávky okien v našej firme je i to, že klasické mikrovetranie je v cene každého okna so sklopným vetraním. Príplatok sa požaduje len v prípade objednávky polohovateľného mikrovetrania.

Táto téma bola len jednou z mnohých, ktorých sa Vaše otázky týkajú. Tešíme sa z Vášho záujmu a čakáme Vaše maily na adrese okna@seni.sk s heslom "poradenské fórum".  Ďakujeme, team SENI.